1. Nyheder
  2. Dansk Firmaidræt og FOA: Sammen om et sundt arbejdsliv – hele livet

Dansk Firmaidræt og FOA: Sammen om et sundt arbejdsliv – hele livet

16. JANUAR 2025

Dansk Firmaidræt og FOA: Sammen om et sundt arbejdsliv – hele livet

Flere skal have et godt arbejdsliv, der giver energi og overskud – ikke kun på jobbet, men også når pensionsalderen nærmer sig. Det kræver et stærkt samarbejde om bevægelse, forebyggelse og realistiske løsninger på arbejdspladserne.

Dansk Firmaidræts formand Peder Bisgaard og direktør Mette Mandrup har i dag været til møde med FOA’s forbundssekretær Maria Klingsholm og arbejdsmiljøkonsulent Jesper Syska Dragsbæk. På dagsordenen har været et centralt spørgsmål: Hvordan sikrer vi, at flere får et godt arbejdsliv – både nu og når arbejdslivet er forbi?

En af de store udfordringer på mange arbejdspladser er, hvordan bevægelse kan tænkes ind i hverdagen, uden at det bliver en ekstra byrde. På plejehjem, i børnehaver og andre fysisk krævende job er der brug for løsninger, der kan tilpasses den enkelte arbejdsplads og de konkrete arbejdsgange. Derfor har mødet haft fokus på, hvordan bevægelse kan sættes i struktur og blive en naturlig del af hverdagen.

"Der er ingen tvivl om, at vi kun kan skabe forandring, hvis vi arbejder sammen. Samtalen med FOA har understreget, at vi deler ambitionen om, at flere skal gennem arbejdslivet på en måde, der giver dem et langt og godt liv – også efter sidste arbejdsdag. Vi glæder os til at fortsætte samarbejdet om de vigtige dagsordener," siger Peder Bisgaard.

Dansk Firmaidræt ser frem til at arbejde tættere sammen med FOA om at udvikle konkrete løsninger, der gør bevægelse til en naturlig del af hverdagen – og som sikrer, at mange flere kan få et godt arbejdsliv. 

Dansk Firmaidraet Godt Arbejdsliv Dialog Foa

Sammen om et sundt arbejdsliv

Dansk Firmaidræts Mette Mandrup og Peder Bisgaard sammen med FOA’s Maria Klingsholm efter et konstruktivt møde om, hvordan bevægelse og forebyggelse kan sikre et sundere og mere bæredygtigt arbejdsliv.

Kontakt

Vil du vide mere?

Kontakt politisk konsulent Stén Knuth, hvis du vil høre mere om Dansk Firmaidræts politiske arbejde for mere bevægelse og bedre sundhed i Danmark.